Google Cloud Platform w kwadrancie liderów Gartnera

Wg najnowszego raportu firmy Gartner, rozwiązania firmy Google w zakresie usług chmury publicznej należą do kwadrantu Liderów, obok usług firmy Amazon oraz Microsoft.

Gartner Magic Quadrant - Public Cloud Storage Services

Silne strony:

  • Google jest liderem cenowym, o najniższym koszcie pojemności. Oferuje agresywne programy promocji cenowej, m.in. w zakresie ruchu pomiędzy regionami, a także substydiuje koszt wydajnych dysków SSD.
  • Google poczyniło duże inwestycje w zakresie globalnej infrastruktury sieciowej, udostępniając usługi content delivery network (CDN) nawet w odległych lokalizacjach. Usługa obiektowego przechowywania danych umożliwia (domyślnie włączone) cache’owanie danych na krańcach sieci, co poprawia wydajność przesyłania danych.
  • Stanowiące nowość usługi Google Cloud Nearline Storage, o bardzo atrakcyjnych cenach i dostępności niemal w czasie rzeczywistym znacząco podnoszą poprzeczkę dla konkurencji.

Istotne ograniczenia:

  • Usługi Google są dostępne jedynie w 3 regionach (w tym 2 poza USA), co może ograniczać wybór miejsca przechowywania danych dla klientów spoza USA.
  • Ekosystem partnerów Google musi dalej ewoluować, aby zaspokoić wymagania klientów korporacyjnych w zakresie usług takich jak backup i disaster recovery, które wymagają doświadczenia procesowego i złożonych umiejętności integracyjnych.
  • Usługi Google pozostają w tyle za konkurencją w zakresie rozwiązań wertykalnych, np. oferowanych organizacjom regulowanym, takim jak instytucje publiczne, czy ochrony zdrowia.

Szczególnie w tym ostatnim zakresie, analiza Gartnera zderza się z rzeczywistością – coraz więcej instytucji finansowych, ubezpieczeniowych i publicznych w Polsce i Europie z poważnym zainteresowaniem podchodzi do usług chmury publicznej, a posiadane przez Google certyfikaty bezpieczeństwa oraz deklarowana zgodność z normami serii ISO 27000 oraz ISO 27018 czynią z tego rozwiązania poważną alternatywę dla tradycyjnej architektury, także w małych i średnich organizacjach.