Nowa opcja logowanie w weryfikacji dwuetapowej w Google Apps

W ostatnim czasie pojawiła się możliwość łatwiejszego korzystania z mechanizmu weryfikacji dwuetapowej przy logowaniu do konta Google Apps. Do tej pory, mechanizm ten wymagał wprowadzania kodu numerycznego uzyskiwanego SMS-em lub za pośrednictwem aplikacji Google Authenticator instalowanej na urządzeniu przenośnym. Obecnie firma Google wprowadziła możliwość aktywowania mechanizmu nazwanego Potwierdzenie od Google, który diametralnie upraszcza logowanie.

Po aktywowaniu mechanizmu (zakładka Moje konto/Logowanie/Weryfikacja dwuetapowa) i wybraniu smartfona, na którym chcemy odbierać powiadomienie do potwierdzenia logowania, logujemy się na nasze konto Google. W tym momencie, zamiast znanego ekranu z prośbą o podanie otrzymanego kodu numerycznego, naszym oczom ukaże się prośba o odblokowanie naszego telefonu i potwierdzenie faktu logowania na innym urządzeniu.

Weryfikacja 2-etapowa, krok 1

W tym momencie należy odblokować nasz telefon i wykonać operację zgodnie z sugestią:

Weryfikacja 2-etapowa, krok 2

Na urządzeniu, z którego zainicjowaliśmy proces logowania, nastąpi zalogowanie do naszego konta i usługi, do której dostęp zamierzaliśmy uzyskać, np. poczty elektronicznej.

Więcej informacji (i to w języku polskim) odnośnie samej idei logowania 2-etapowego można przeczytać na stronie Google.

Zdecydowanie zalecamy stosowanie weryfikacji dwuetapowej dla wszystkich użytkowników telefonów służbowych, a także wszystkich innych osób mających świadomość konieczności ochrony dostępu do swoich danych.