Hiszpański gigant bankowy BBVA przenosi 110 tysięcy pracowników do Google Apps

Jak donosi BBC News, kontrakt podpisany między Google a BBVA jest największym dotychczasowym kontraktem zawartym z pojedynczą firmą. Mimo, że bank zamierza używać narzędzi Google tylko do wewnętrznej komunikacji, umowa może być traktowana jako przełom w zastosowaniach technologii Cloud w dużych korporacjach. Bankowość – ze swoimi rygorystycznymi regulacjami i surowym podejściem do kwestii bezpieczeństwa – była dotąd uważana za jeden z ostatnich sektorów gospodarki w kolejce do zastosowania technologii chmurowych.

Wszystkie dane klientów BBVA i inne kluczowe systemy banku będą nadal przechowywane w ramach własnych DataCenter i będą kompletnie odizolowane od chmury. Technologie Google, takie jak m. in. Gmail, Kalendarz, Czat, będą użyte do „osiągnięcia przemiany kulturowej” iułatwienia współpracy w ramach całej firmy, w każdym z 26 krajów, w których działa BBVA. Poprzez promocję technologii Cloud, bank liczy także na zwiększenie produktywności i mobliności pracowników.

Dla użytkowników został przygotowany specjalny program treningowy, a pilotażowa grupa 7 tysięcy pracowników nie napotkała żadnych problemów.

Kontrakt zawarty między Google a BBVA pokazuje, że nawet duże instytucje finansowe dostrzegają korzyści z technologii chmurowych i dla tych korzyści potrafią pokonać, często nieracjonalne, obawy przed wejściem w chmurę.