Zarządzaj uprawnieniami do aplikacji na urządzeniach z Androidem za pomocą Google Mobile Managment

google-mobil-managment

Wiadomo, że aby jak najlepiej chronić swoją organizację, potrzebna jest kontrola nad aplikacjami działającymi na urządzeniach pracowników. Wraz z tą aktualizacją ten aspekt zostanie usprawniony. W przyszłości administratorzy G Suite mogą zarządzać uprawnieniami, których aplikacje na Androida wymagają/oczekują w czasie wykonywania, w przeciwieństwie do czasu instalacji (określanego również jako „uprawnienia uruchomieniowe”). Należy pamiętać, że ta funkcja jest dostępna tylko dla aplikacji działających w profilach służbowych lub na urządzeniach należących do firmy.

Zwykle aplikacja prosi o zezwolenie podczas pracy, gdy próbuje uzyskać dostęp do poufnych danych, takich jak lokalizacja użytkownika, kontakty, kalendarz, mikrofon lub pamięć masowa. Te uprawnienia muszą być jawnie przyznane przez użytkownika w danym momencie, a nie tylko wtedy, gdy aplikacja jest zainstalowana. Poniżej przykład.

Runtime 1

W odniesieniu do potrzeby zarządzania uprawnieniami do uruchamiania dla aplikacji na Androida *, wprowadzono dwa nowe ustawienia w konsoli administracyjnej dla klientów korzystających z Zarządzania urządzeniami mobilnymi w Google.

Pierwsza zapewni administratorom G Suite trzy opcje zarządzania wszystkimi uprawnieniami środowiska wykonawczego we wszystkich aplikacjach na Androida: (1) zezwala na automatyczne uruchamianie uprawnień, (2) automatycznie odmawia uprawnień do wykonywania zadań lub (3) monituje użytkownika końcowego, aby wybrał, czy przyznać środowisko wykonawcze uprawnienia. Ostatnie ustawienie jest domyślne; można je zmienić w konsoli administracyjnej w sekcji Zarządzanie urządzeniami> Ustawienia Androida> Aplikacje i udostępnianie danych.

Uprawnienia-czasu-dzialania

Drugie ustawienie można znaleźć pod opcjami Dystrybucja aplikacji i Konfiguracja pod warunkiem, że aplikacja na Androida znajduje się na białej liście. To ustawienie umożliwi administratorom zarządzanie uprawnieniami środowiska wykonawczego dla tej konkretnej aplikacji. Na przykład administrator może zabronić aplikacji dostępu do lokalizacji urządzenia lub kontaktów. W przypadku konfliktów to ustawienie będzie miało wyższy priorytet niż ustawienie obejmujące całą aplikację, o którym mowa powyżej.

Runtime5

Runtime6

* WAŻNE: aplikacje na Androida będą prosić o uprawnienia tylko w środowisku uruchomieniowym, jeśli na urządzeniu działa system Android 6.0 (Marshmallow) lub nowszy, a sama aplikacja jest kierowana na poziom API 23 lub wyższy. Drugie ustawienie wspomniane powyżej będzie wyszarzone w konsoli administracyjnej, jeśli aplikacja nie jest kierowana na interfejs API23 +. Jeśli nie masz pewności, czy aplikacja zażąda uprawnień do działania, zalecamy skontaktowanie się z programistą aplikacji.