Dodatki dostępne w Formularzach Google

W zeszłym tygodniu Google umożliwiło korzystanie z mechanizmu Dodatków także w Formularzach Google (Google Forms), które stanowią jeden z ciekawszych produktów wchodzących w skład pakietu usług Google Apps dla Firm. Formularze, umożliwiające osobom nie znającym żadnego języka programowania tworzenie zaawansowanych formularzy zbierających wszelkiego rodzaju opinie, ankiety, czy nawet zamówienia są idealnym narzedziem dla działów sprzedaży, marketingu, a także indywidualnych pracowników, chcących przeprowadzić ankietę dot. ważnych dla nich kwestii.

GApps - Formularze z Dodatkami

Dodatki są zewnętrznymi mechanizmami tworzonymi przez partnerów Google celem rozszerzenia funkcjonalności arkuszy, dokumentów i od teraz, formularzy. Pozwalają one np. na automatyzację powiadomień mailowych do właściciela formularza oraz do respondentów (np. potwierdzenie rejestracji na imprezę), generowanie dokumentów z szablonów z danymi pozyskanymi za pośrednictwem formularza (np. certyfikaty lub bilety) i na przeprowadzenie wielu innych, nawet bardzo zaawansowanych operacji.

Aktualną listę Dodatków dedykowanych dla Formularzy można obejrzeć tutaj lub z poziomu tworzonego formularza, w menu Dodatki. Należy jednocześnie pamietać, iż administrator domeny ma możliwość wyłączenia Dodatków z poziomu menu w konsoli zarządzania usługami Google Apps.